Dr. Robert S. Wang

Dr. Wang, Ph.D. assumed the role of U.S. Senior Official for the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) in August 2013. Previously, Dr. Wang was Deputy Chief of Mission at Embassy Beijing from January 2011 to August 2013. He is a career Foreign Service Officer in the U.S. Department of State. Most recently, he was a visiting fellow with the Freeman Chair in China Studies at CSIS from September 2009 to December 2010.

Dr. Wang was deputy director of the American Institute in Taiwan from August 2006 to September 2009. He joined the U.S. Foreign Service in 1984 and served abroad in Tokyo (1985–1987), Hong Kong (1987–1990), Shanghai (1994–1997), Singapore (1997–2000), and Beijing (2001–2005). He also served as Cambodia desk officer at the Department of State in Washington, D.C. (1991–1993).

Dr. Wang attended the Industrial College of the Armed Forces at the National Defense University (2000–2001) and was the State Department’s diplomat in residence at the University of California, Los Angeles (2005–2006).

He earned his Ph.D. in political science at the University of Iowa. Prior to joining the Foreign Service, he taught international relations at Whittier College in California (1977–1984).